Τσικνοπέμπτη.

Το σχολείο μας, την Τσικνοπέμπτη 20/02/2014, στα πλαίσια του κύκλου δράσεων για την επαναχρησιμοποίηση που γίνεται με αφορμή την Ημέρα Επαναχρησιμοποίησης που προκήρυξε η Συντονιστική Επιτροπή του Δικτύου «Αλλάξτε συμπεριφορές: ΑνακυκλωσSOSτε» και συντονίζεται από το ΚΠΕ Βάμου,  διοργάνωσε δράση με θέμα «ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΕΣ ΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ». Ομάδα μαθητών του σχολείου μας ανέλαβε να κατασκευάσει αποκριάτικες στολές με ανακυκλώσιμα υλικά (χαρτί, χαρτόκουτες, πλαστικά μπουκάλια, μεταλλικά κουτιά, υφάσματα, περιοδικά κ.α.). Οι μαθητές παρουσίασαν τις κατασκευές τους περνώντας το μήνυμα «Δεν πετάω τίποτα ? δημιουργώ από τα σκουπίδια των άλλων». Στόχος της δράσης αυτής ήταν να γνωρίσουν τρόπους επαναχρησιμοποίησης υλικών και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές  για το θέμα των απορριμμάτων, και ειδικά για το μεγάλο θέμα της μείωσης των απορριμμάτων, έτσι ώστε και χρήματα να ξοδεύονται λιγότερα για τη διαχείρισή τους, και ζητήματα καταστροφής της φύσης, και επιπτώσεών τους στην υγεία μας να περιοριστούν.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές της ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΛΑΘΑΚΗ που «γλύκαναν την εκδήλωση»  με τους υπέροχους λουκουμάδες τους.

[print_gllr id=661]