Erasmus KA201 kick off project meeting “Social Media as a tool for Inclusion” in Copenhagen

Στην Κοπεγχάγη πραγματοποιήθηκε η 1η διακρατική συνάντηση καθηγητών του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ με τίτλο “Social Media as a tool for Inclusion” από τις 5-11 Νοεμβρίου 2018. Το 2ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου εκπροσωπήθηκε από τις υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος κ. Τσαγκαράκη Ευαγγελία και κ. Παχιαδάκη Ελευθερία, οι οποίες συνεργάστηκαν με καθηγητές από σχολεία της Δανίας, της Εσθονίας, της Φινλανδίας και της Ισπανίας.
Στόχος της συνάντησης ήταν η γνωριμία μεταξύ των μελών του προγράμματος, ο προγραμματισμός των επόμενων επισκέψεων, η σχεδίαση και οργάνωση των επικείμενων δράσεων καθώς και η συζήτηση και ανταλλαγή σκέψεων και προτάσεων.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, εκτός από τον προγραμματισμό για την υλοποίηση των δράσεων, έγινε επίσκεψη σε σχολεία της Κοπεγχάγης και στο γραφείο του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, όπου και διεξήχθη επιμόρφωση των καθηγητών με θέμα την ενσωμάτωση των μαθητών.