Το 2ο ΕΠΑΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ στην Ευρώπη!

Τελείωσε μία όμορφη κινητικότητα του σχολείου μας στην Τσεχία!!!! Από τις 3/10 μέχρι τις 9/10 στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ,”For Healthy Europe”, ταξιδέψαμε στο Pribram της Τσεχίας και περάσαμε 7 αξέχαστες μέρες! Σμίξαμε με τους συνεργάτες μας καθηγητές και μαθητές από την Γερμανία, την Ισπανία και φυσικά την Τσεχία και γνωριστήκαμε από κοντά, παίξαμε παιγνίδια σχετικά με την Ευρώπη, παρουσιάσαμε τις πόλεις και τα σχολεία μας και την υγιεινή διατροφή. Πήγαμε σε ορυχείο ασημιού στο Pribram, στην περίφημη Μπυραρία Pilsner στο Pilsen και ξεναγηθήκαμε στους χώρους της . Περάσαμε ένα πρωινό στην λίμνη και παίξαμε σε διεθνείς ομάδες γκολφ! και άλλα παιγνίδια σχετικά με το περιβάλλον. Είδαμε αγώνα Χόκεϋ στον πάγο και κέρδισε και η τοπική ομάδα !!(ζήτω!!!) Επισκεφτήκαμε την μαγευτική Πράγα και σεργιανίσαμε σε όλες τις γωνιές του κέντρου και του κάστρου της!!! Οι εμπειρίες απίστευτες!!! Οι μαθητές μας είχαν την χαρά να ταξιδέψουν εκτός Ελλάδας να δουν μέρη, νοοτροπίες, σχολεία, φαγητά, τρόπο ζωής πολύ διαφορετικό από τον δικό τους. Αναγκάστηκαν να σκεφτούν και να μιλήσουν αγγλικά για να μπορέσουν να συνεννοηθούν με τους άλλους μαθητές. Τα οφέλη τεράστια!

#erasmus+ #2epal #2ndVocationalSchoolHeraklion